Resim Ara:Anahtar Kelimeler:


 

 

Menzil Köyü


Menzil  Köyü

Önceki Resim: Menzil


Menzil Göleti Menzil Göleti Menzil Menzil Menzil  Köyü Menzil Köyü


Resim Seçenekleri

      
Resim Kodlari:
Websiteleri için Büyük Resim Kodu
Forumlar için Büyük Resim Kodu
Direk Sayfa Linki


Menzil Köyü

Açıklama: Adıyamanın kahta ilçesine bağlı asıl ismi Durak olan ama halk arasında Menzil ismiyle nam salmış bir köy. Nakşibendi tarikatının Halidi koluna mensup bir dergahtır. Menzil köyünde sabah ve akşam dervişler ve misafirler için çorba ve ekmek dağıtılır. Tasavvufi usullere göre yaşantısı olan bir köydür. Her yıl yüzbinlerce insan tarafından ziyaret edilir. Menzil köyü, Allah aşıklarının buluşma yeri olarak tanımlanır müdavimleri tarafından.

Tarikatın eski şeyhlerinden Gavs-ıl Azam Abdulhakim El Hüseyni ve Sultan Seyit Muhammmed Raşit Hz.leri Merkad olarak adlandırılan türbeye defnedilmişlerdir. Ziyarete gelenler bu türbeyide ziyaret ederek dua etmektedirler.

Dergah, insanların sosyal ayrımlarını kapatarak tasavvuf potasında birleştirmesi ve insanları topluma yararlı bireyler haline getirmesi sebebiyle toplumun her kesiminden saygı görmektedir. Bir çok alkol, kumar, madde bağımlısının bu dergaha giderek bu bağımlılıklarından kurtulduğu rivayet edilmektedir.

Tasavvufi öğeriteleri geçmişten gelen metodlarla bugünün realitelerini sentezleyerek sunan dergah geniş bir kitleye hitap etmektedir. Büyük mutasavvıflardan Sah-ı Nakşibend hz.lerini kendilerine öncü kabul eden ve onun öğretilerini takbik eden menzil dergahı Allah aşkını kalblere nakşetmeyi amaçlamaktadır. Nakşibendi ismininde bu amacı çağrıştırdığı tarikat erbabları tarafından söylenmektedir.

Halen tarikatın başında Gavs-ı Sani Abdulbaki Erol Hz.leri bulunmaktadır. Ayrıca bu kol Hz Ebu Bekir(r.a) kadar uzanır.

Menzil e Her yıl yurdun be dunyanın bir çok yerinden binlerce ziyaretci gelmektedir
Anahtar Kelimeler: Menzil, Kahta, Adıyaman, Resimleri
Tarih: 28.04.2007 10:04
Hitler: 124891
İndirmeler: 0
İzlenme: 3.80 (341Oylar)
Dosya Boyutu: 29.6 KB
Gönderen: Fırat
Rate Photo


Photo Comments

Yetkili: Yorum:
Bu Resim için yorum bulunmuyor.

Dost Siteler
Resimler|Resimler|Resimler|Modifiyeli Arabalar|Gizlilik Politikamız|Sitemap

  Domain