Resim Ara:Anahtar Kelimeler:


 

 

yarasa resmi


yarasa resmi

Önceki Resim: Hayret verici bir dünyada kücük bir kus


yarasa yarasa Hayret verici bir dünyada kücük bir kus Hayret verici bir dünyada kücük bir kus yarasa resmi yarasa resmi yarasa yarasa Büyük nalburunlu yarasa Büyük nalburunlu yarasa

Sonraki Resim:
yarasa


Resim Seçenekleri

      
Resim Kodlari:
Websiteleri için Büyük Resim Kodu
Forumlar için Büyük Resim Kodu
Direk Sayfa Linki


yarasa resmi

Açıklama: Gecenin zifiri karanliginda gökyüzüne baktigimiz zaman, karanligin perdesini yirtarak ucan ve hayret verici bir cesaretle avlari pesinde kosan kuslari görmekteyiz. Bu kus (yarasa) öyle acayip bir kustur ki, fakat hepsinden acayibi karanligin kalbinde görmeden ucmasidir. Gecenin karanliginda hicbir seye carpmadan ucmasi cok ilginctir. Bu kus hakkinda ne kadar arastirma yapilirsa o kadar yeni seyler kesfolunmaktadir. Bu kus öyle süratli ve cesaretli ucmaktadirki, sanki ögle vakti önünde hicbir engeli olmayan güvercinin ucusu, o’nun yaninda bir kosucunun bastonla yürüyen insanla ölcülmesidir. Eger bu yarasa kusunu inisli cikisli karanlik bir tünele koyarsak, hicbir yere carpmadan ve dokunmadan oradan cikar. Bu kusun vücudu öyle harika özelliklerle donatilmistir ki ayni bir radarin özellikleridir. Radarin özelliklerini bu kücük kusun vücuduyla karsilastiralim.
Fizikte, ses dalgalarinin cok cesitli frekanslarda oldugu bilinmektedir. Insanin kulagi ise mevcut olan bu seslerden kendi kulak yapisina uygun olan cok az bir kisminin titresimlerini algila***** duymaktadir. Bu ses dalgalari kuvvetli bir istasyon yoluyla ortaya cikmakta ve her tarafa yayilmaktadir. Fakat nasil bir topu duvara attigimizda geri sicrama yaparsa, fezaya yayilan bu ses dalgalarida engele carptiginda belirli bir zaman sonra geri yansima yapar. Bu ses dalgasi bizimle engel arasindaki mesafeye dakik bir sekilde ölcme yapar.
Cogunlukla gemi ve ucaklar radar vesilesiyle kendi yönlerini tesbit ederler ve her istedikleri yöne giderler, yine düsman ucak ve gemilerinin yerini kesfetmek icin radardan faydalanirlar.
Bilim adamlari diyorlarki bu kücük yarasa kusunun vücudunda, radarin benzeri bir istasyon vardir.
Eger kusu bir odada ucursak, o esnada cikarmis oldugu sesler bizim isittigimiz seslere dönüsüm yaparak isitmemizi saglayacaktir. Ve birde odanin icerisinde kulagimiza gelen ses dalgalari harekete gecerek her saniyede 30 ile 60 defa bu kustan cevreye yayilacaktir. Fakat burada bir soru akla geliyor, bu ses dalgasi yarasa kusunun hangi uzvundan gelmektedir. Yani onun alici istasyonu hangisidir. Verici istasyonu hangisidir?
Bilim adamlari bu soruya söyle cevap veriyorlar. Bu ses dalgasi, yarasa kusunun bogazindaki kirisik et yiginindan, meydana gelmekte ve burun deliklerinden disariya cikmaktadir. Büyük kulaklarida ses dalgalarinin alici görevini yapmaktadir. Buna göre yarasa geceleri ucmasini, kulaklarina borcludur.
Bir Rus bilim adami ”Jurin” deneyleriyle sunu isbat etmistir. Yarasa kusunun kulaklari alindiginda, kus engellere carpmadan ucamamaktadir. Fakat kusun gözlerini alsalar o’nun bu marifetli ucma hareketine hicbir engel teskil etmez yani yarasa kulaklari ile görüyor, gözü ile degil! Bu hikmeti ilahi nedir? (Dikkat ediniz.)
Düsününüz ki bu hayret verici organi, cüssesiz ve degersiz hayvana kim verdi. Ve bunu kullanma sekli o’na nasil ögretildi. Gecenin türlü tehlikelerinden korunarak onun ilerlemesi nasil saglaniyor ve dogrusu bunu tehlikelerden kim koruyor?
Acaba mümkünmüdür ki akli ve suuru olmayan bir tabiat böyle bir olayi gerceklestirebilsin?
Büyük bilginler cok masraflar yapsalarda böyle bir santrali kolayca o kusun vücuduna yerlestirebilirlermi?
Anahtar Kelimeler: yarasa, resimleri
Tarih: 08.02.2007 12:24
Hitler: 10112
İndirmeler: 0
İzlenme: 4.31 (13Oylar)
Dosya Boyutu: 4.1 KB
Gönderen: Bahrewan
Rate Photo


Photo Comments

Yetkili: Yorum:
Bu Resim için yorum bulunmuyor.

Dost Siteler
Resimler|Resimler|Resimler|Modifiyeli Arabalar|Gizlilik Politikamız|Sitemap

  Domain